איך בוחרים מסלולי משכנתא ומהם ההבדלים הבולטים ביניהם?

כאשר מגיע השלב בו נדרשים לבחור את מסלול המשכנתא, מדובר על החלטה קריטית שיש לעשות בצורה מושכלת. לכן, כדאי לא למהר ואם צריך להיעזר גם בשירותיה של חברת ייעוץ משכנתאות.
כך תהיו בטוחים שתקבלו את המשכנתא האידיאלית והטובה ביותר עבורכם.

מסלולי משכנתא

קחו בחשבון שעליכם לבחון שלושה פרמטרים עיקריים בהם: סוג הריבית של המשכנתא (ריבית קבועה או משתנה), בסיס הצמדה (צמודה למדד, משתנה לפי ריבית פריים, ללא הצמדה) ופריסת תשלומים (החזר חודשי לפי לוח שפיצר, הלוואת בלון וכו').
אם אתם מבינים מה אומר כל אחד מהפרמטרים האלה, אתם יכולים להתחיל להיות רגועים.

אז מהם מסלולי המשכנתא הנפוצים?

משכנתא צמודת מדד בריבית משתנה – במסלול זה, הריבית משתנה כאשר הריבית במשק עולה ולהיפך. אםבחרתם במסלול כזה, עליכם גם לנסות להעריך את עליית המדד.
משכנתא צמודת מדד בריבית קבועה – במסלול זה, ההלוואה תהיה צמודה למדד המחירים לצרכן. מה שכן, תתווסף לה ריבית קבועה לאורך כל תקופת החזר המשכנתא. מדובר על מסלול פופולארי יחסית, שהרבה אנשים בוחרים לקחת אותו.
משכנתא צמודה לשער הדולר/שער האירו – במסלול זה, הלוואת המשכנתא מושפעת משער הדולר/שער האירו וההחזר החודשי הוא סכום שמשולם על פי שערים אלה. בנוסף, יש ריבית נוספת שיש לשלם הנקראת ריבית ליבור (1.5-2.5 אחוז).
משכנתא בריבית פריים – במסלול זה, הריבית נקבעת על פי בנק ישראל מדי חודש. קחו בחשבון שהחזרי המשכנתא שלכם, עשויים להשתנות בהתאם.
משכנתא בריבית קבועה, לא צמודה למדד – מסלול שנחשב לחדש יחסית. ניתן להשתמש במסלול הזה, רק לחלק מהלוואת המשכנתא. מבחינת ההחזר החודשי, הוא קבוע ושינויים במדד לא משפיעים כלל על גובה ההחזרים.

אופן פריסת המשכנתא

יש כל מיני דרכים להחזיר את הלוואת המשכנתא. בואו נבחן את הדרכים הפופולאריות:
תשלומים לפי לוח שפיצר – מדובר על החזר תשלומים קבוע. התשלום שלכם יכלול מרכיב של החזר קרן והחזר ריבית. שימו לב, כאשר המדד, הריבית, הליבור ישתנו, אז גם ההחזר יהיה מושפע מהשינויים בהתאם. קראו על מחזור משכנתא.
משכנתא בלון – הלוואה לא נפוצה בכלל. מדובר על הלוואה שמשלמים אותה רק בסוף התהליך. אין תשלומים כאן ומה שקורה בפועל הוא שבסוף תקופת ההלוואה, יש להחזיר את הקרן ואת הריבית שנצברה בה.

הבנק סירב לתת לכם משכנתא? אל תתייאשו

אם אתם מסורבי משכנתא, דעו שיש לכך פתרון שנקרא משכנתא למסורבים בבנק. בשוק פועלות המון חברות מקצועיות שיש להם ידע וניסיון בכל הקשור לתחום המשכנתאות. נסו לפנות לחברות האלה ותוכלו להיחשף לשלל פתרונות שיטיבו עימכם. בין הפתרונות האלה תמצאו כאלה המתאפשרים מתוך המערכת הבנקאית ובגינם תדרשו להגיש בקשה מחודשת להלוואת משכנתא וכמו כן לעיתים יוצעו פתרונות הכוללים הלוואה מגופים פיננסיים חוץ בנקאים או אפילו מחברות הביטוח. כך שהסירוב שקיבלתם מהבנק הוא בהחלט לא המילה האחרונה והוא בטח לא יפריע לכם להגשים את החלום ולרכוש נכס משלכם.

מאמרים נוספים
דילוג לתוכן